DLACZEGO STOSUJEMY PODZIAŁ NA STREFY OZNACZONE KOLORAMI.

Jednym z celów stosowanego systemu HACCP jest dążenie do minimalizowania zakażeń bakteryjnych w  zakładach przetwarzających żywność lub wszelkie artykuły mające styczność z żywnością. Elementem podstawowym jest ustalenie na terenie zakładu stref związanych z etapami produkcji, tak by ograniczać ryzyko kontaminacji produktu, strefom tym następnie przydzielone zostają kolory.Dzięki temu w sposób jednoznaczny wyznaczone zostają obszary w których swobodnie można używać danego narzędzia. Przykładowo, szczota lub skrobak tym sposobem nie przeniesie bakterii lub zanieczyszczeń chemicznych z jednej strefy produkcji na inny. System nadawania kolorów różnym grupom narzędzi do produkcji i czyszczenia pomieszczeń jest sprawdzonym sposobem eliminowania ryzyka.

W zależności od potrzeb, kodowanie kolorami związane jest z określonym etapem produkcji bądź też sposobem tym oznaczamy rodzaj produkowanej żywności. Istnieje pełna dowolność w określaniu jaka strefa przyjmuje dany kolor, istotne jest natomiast późniejsze restrykcyjne przestrzeganie ustalonych reguł przez personel.

Drobny sprzęt do produkcji i czyszczenia linii produkcyjnych, oraz narzędzia używane przy produkcji żywności powinien być oznaczony jednolitym kolorem. Najlepiej gdy całość narzędzia wykonana jest w jednakowym kolorze, np. w przypadku szczotek powinien to być zarówno korpus jak i włosie. Producenci sprzętu do czyszczenia oferują paletę 10 kolorów, dając tym samym możliwość utworzenia odrębnych 10 stref. Proces barwienia wyrobów firmy Vikan daje w efekcie uzyskanie powtarzalnych efektów, dzięki czemu jeśli nawet po kilku latach zajdzie potrzeba dokupienia dla zakładu produktów dla danej grupy kolorystycznej, będą one posiadały dokładnie taką samą barwę i odcień

 

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl