DLACZEGO STOSUJEMY PODZIAŁ NA STREFY OZNACZONE KOLORAMI.
DLACZEGO STOSUJEMY PODZIAŁ NA STREFY OZNACZONE KOLORAMI.

Jednym z celów stosowanego systemu HACCP jest dążenie do minimalizowania zakażeń bakteryjnych w  zakładach przetwarzających żywność lub wszelkie artykuły mające styczność z żywnością. Elementem podstawowym jest ustalenie na terenie zakładu stref związanych z etapami produkcji, tak by ograniczać ryzyko kontaminacji produktu, strefom tym następnie przydzielone zostają kolory.

Dzięki temu w sposób jednoznaczny wyznaczone zostają obszary w których swobodnie można używać danego narzędzia. Przykładowo, szczota lub skrobak tym sposobem nie przeniesie bakterii lub zanieczyszczeń chemicznych z jednej strefy produkcji na inny. System nadawania kolorów różnym grupom narzędzi do produkcji i czyszczenia pomieszczeń jest sprawdzonym sposobem eliminowania ryzyka.

W zależności od potrzeb, kodowanie kolorami związane jest z określonym etapem produkcji bądź też sposobem tym oznaczamy rodzaj produkowanej żywności. Istnieje pełna dowolność w określaniu jaka strefa przyjmuje dany kolor, istotne jest natomiast późniejsze restrykcyjne przestrzeganie ustalonych reguł przez personel.

Drobny sprzęt do produkcji i czyszczenia linii produkcyjnych, oraz narzędzia używane przy produkcji żywności powinien być oznaczony jednolitym kolorem. Najlepiej gdy całość narzędzia wykonana jest w jednakowym kolorze, np. w przypadku szczotek powinien to być zarówno korpus jak i włosie. Producenci sprzętu do czyszczenia oferują paletę 10 kolorów, dając tym samym możliwość utworzenia odrębnych 10 stref. Proces barwienia wyrobów firmy Vikan daje w efekcie uzyskanie powtarzalnych efektów, dzięki czemu jeśli nawet po kilku latach zajdzie potrzeba dokupienia dla zakładu produktów dla danej grupy kolorystycznej, będą one posiadały dokładnie taką samą barwę i odcień

Artykuły
RĘKAWICE OCHRONNE A ZAGROŻENIE MIKROBIOLOGICZNE

Na każdy centymetr kwadratowy powierzchni dłoni może przypadać średnio od 50 tysięcy do 5 milionów drobnoustrojów. Oprócz bakterii wchodzących w skład mikroflory fizjologicznej, znajdują się tam również bakterie chorobotwórcze, wirusy, pasożyty i grzyby, korzystające ze sprzyjających warunków do rozwoju i namnażania. Według raportu WHO, ok. 70% zakażeń epidemicznych jest wywoływanych na skutek przenoszenia zarazków przez zanieczyszczone ręce oraz powierzchnie.

DLACZEGO STOSUJEMY SPRZĘT WYKRYWALNY

Proces produkcji żywności i opakowań używanych w tej branży wymaga zastosowania szczególnych sposobów ochrony. Chodzi tu nie tylko o istniejące zagrożenia bakteryjne, ale także możliwość przedostania się do produktu narzędzi i innego drobnego sprzętu lub ich fragmentów. Najczęściej wynika to z nieuwagi pracowników zakładu i nie niesie za sobą poważniejszych skutków, jednak w skrajnych przypadkach następstwa mogą być dla firmy katastrofalne.

DLACZEGO STOSUJEMY PODZIAŁ NA STREFY OZNACZONE KOLORAMI.

Jednym z celów stosowanego systemu HACCP jest dążenie do minimalizowania zakażeń bakteryjnych w zakładach przetwarzających żywność lub wszelkie artykuły mające styczność z żywnością. Elementem podstawowym jest ustalenie na terenie zakładu stref związanych z etapami produkcji, tak by ograniczać ryzyko kontaminacji produktu, strefom tym następnie przydzielone zostają kolory.

Infolinia:

12 283 02 63

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl